Falošné bezpečnostné dvere odhalí chýbajúci certifikát - Bezpečnostné dvere ZICHER

Falošné bezpečnostné dvere odhalí chýbajúci certifikát

Falošné bezpečnostné dvere odhalí chýbajúci certifikát, nezrovnalosti v dokumente i podozrivo nízka cena.

Viacero štatistík potvrdzuje, že najväčšou prekážkou pre zlodejov sú bezpečnostné dvere. Ak vlastníte byt a nežijete na ľahko dostupnom prízemí alebo v dome stojacom na svahu, odkiaľ možno preskočiť na balkón, jedinou vstupnou bránou pre vlamačov sú dvere. V prípade rodinných domov je to o čosi ťažšie, keďže zlodej má k dispozícii viacero vstupov - vchodové či pivničné dvere, okná, terasu alebo garáž. Majitelia nehnuteľnosti tak musia počítať s vyššími nákladmi na zabezpečenie objektu pred nevítanými návštevníkmi. Takzvané múdre alarmy za stovky eur už dokážu odfotografovať zlodeja, posielať aktuálne fotografie jednotlivých častí interiéru, pravidelne zapínať svetlo v dome i upozorniť na unikajúci plyn alebo požiar. Ideálne je, ak je alarm prepojený s pultom centralizovanej ochrany súkromnej bezpečnostnej služby, mestskej alebo štátnej polície.

Pozor na falzifikát

Pri výbere bezpečnostných dverí treba mať na zreteli kvalitu a nenaletieť podvodníkom. Hodnotný výrobok musí mať certifikát na konkrétny model dverí, samozrejmosťou je bezpečnostná trieda. „Falošné sú každé dvere, ktoré predávajú ako bezpečnostné, ale nemajú certifikát odolnosti proti vlámaniu. Ak v certifikáte nie je uvedená bezpečnostná trieda dverí, môže ísť o falzifikát,“ hovorí Viera Gáliková zo spoločnosti Sherlock. Nekvalitným dverám podľa nej nepomôže ani veľký počet istiacich bodov - dajú sa prekonať za niekoľko sekúnd. „Nie je dôležitý bod do podlahy, uchytenie pántov, hrúbka dverí ani počet uzamykacích bodov. Dôležité je, či dvere zastavia zlodeja, preto rozhoduje bezpečnostná trieda,“ zdôrazňuje konateľ akreditovanej skúšobne Trezor test Petr Koktan. Odborníci v súčasnosti odporúčajú minimálne tretiu bezpečnostnú triedu zo šiestich. Také dvere vydržia napríklad mechanické napadnutie skrutkovačom, drevenými a plastovými klinmi, kliešťami, hasákom či páčidlom. Sú vysokoodolné proti statickému a dynamickému zaťaženiu. Bezpečnostné dvere v triede päť a šesť sa prakticky takmer nevyrábajú, pretože sa blížia trezorovým dverám, akými sa zabezpečujú napríklad sklady zbraní či munície.

Istotu, že ste kúpili kvalitu, máte podľa Gálikovej vtedy, ak je na certifikátoch, dodacom liste, výrobnom štítku a ostatných dokladoch uvedený rovnaký názov dverí, bezpečnostná trieda i prípadná protihluková a protipožiarna odolnosť. „Ak je v cenovej ponuke rozdielny názov dverí ako na certifikáte alebo na certifikáte chýba sľubovaná protihluková a protipožiarna odolnosť, treba zvýšiť opatrnosť. Môže ísť o certifikát k iným dverám alebo o falzifikát,“ upozorňuje.

Varovným signálom môže byť aj podozrivo nízka cena v porovnaní s konkurenciou. Kvalitné bezpečnostné dvere s montážou a príslušenstvom vyjdú podľa Gálikovej od 850 eur vyššie.

Ochrana súkromia pred ohňom

Kvalitné bezpečnostné dvere nechránia iba majetok. Postarajú sa tiež o to, aby ste nepočuli každú ostrejšiu výmenu názorov u susedov ani oni tú vašu. Platí, že čím vyššia hodnota decibelov, tým menej hluku. Tepelnoizolačné schopnosti dverí zas pomôžu ušetriť výdavky za teplo. V prípade požiaru dokážu istý čas - od pol hodiny do hodiny v závislosti od konkrétneho výrobku - odolávať ohňu a tepelnému žiareniu. Gáliková pripomína, že skontrolovať treba tiež to, či je na dverách tesnenie a protipožiarna páska. Odporúča zvážiť aj možnosť zdvojeného tesnenia. „Ak je tesnenie nielen na dverách, ale aj na zárubni, znižuje sa ešte viac prienik hluku, pachov i únik tepla,“ dôvodí.

autor: Mira Sojková
vyšlo v týždenníku Plus 7 dní

Rýchly kontakt

ZICHER NITRA Damborského 9
mobil: 0905 854 248
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
ZICHER LEVICE Koháryho 6467/107
mobil: 0905 854 248
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
ZICHER ZLATÉ MORAVCE
mobil: 0905 854 248
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Bezpečnostné dvere


Nábytok a bývanie 2010 03
detail kľučky zvonka
Nábytok a bývanie 2009 17
Nábytok a bývanie 2009 02
Nábytok a bývanie 2010 30
Nábytok a bývanie 2010 09